Nie mogę uwierzyć, że to już tyle czasu. Z drugiej strony mam wrażenie, że mój R. jest przy mnie od zawsze. Dzisiaj mija pięć lat, odkąd jesteśmy razem! Z tej okazji przybywam do Was z pięcioma zasadami idealnego związku, czyli będzie to kolejny wpis z serii “CzekoAda zjadła wszystkie rozumy i się wymądrza”.
Gdyby tę listę przygotowywał R. na pewno znalazłyby się na niej hasła “Zmywać naczynia, bo jak nie, to będzie się mieć przerąbane” czy też “Kupić sobie Wiedźmina – grać i nie odzywać się, kiedy ma zły humor”. Myślę, że przydałoby się stworzyć taką praktyczną listę zasad, z męskiego punktu widzenia!

Pięć zasad idealnego związku

subiektywna lista doświadczonej życiem CzekoAdy
ZASADA PIERWSZA: Zapomnijcie o tym, że istnieją związki idealne. Powiecie mi, że jest wiele takich par, jednak zwykle są to główni bohaterowie jakiegoś filmu. Ja tam nie jestem przekonana, żeby związek, w którym jedna osoba jest wampirem, był idealny. No ale jak kto lubi. W sumie, może nieważne, żeby facet był żywy – ważne, żeby był przystojny? A tak serio: w zasadzie pierwszej chodzi o to, żeby nie liczyć na to, że całe życie będzie perfekcyjne, że wszystko będzie wyglądać dokładnie tak, jak sobie wymarzyliście. Nie będzie. Nie wszystko da się zaplanować. Prawdziwy związek nie polega na wiecznym hasaniu po kwiecistej łące – zdarzają się trudne chwile i właśnie wtedy jesteście sobie najbardziej potrzebni. Chociaż oczywiście życzę Wam, żebyście jak najczęściej beztrosko hasali po łące. No, chyba że jesteście alergikami.
ZASADA DRUGA: Nie ma co wierzyć w to, że zawsze będziecie ze sobą zgodni! To nierealne, przecież jesteście dwoma odrębnymi jednostkami, które żyją razem, a nie jednomózgim, dwugłowym stworzeniem. To oczywiste, że w wielu kwestiach macie zupełnie inne zdania i to wcale nie oznacza, że musicie rozstać się i zmienić status na fejsbuku. Odmienne poglądy często stają się powodem do kłótni, ale musicie zrozumieć, że nie ma co na siłę zmieniać myślenia drugiej osoby. Co więc robić? Kłócić się? Nie wymieniać poglądów wcale? Starać się znaleźć kompromis! Albo – jeśli nas stać na taki gest – ustąpić, bo od tego też korona z głowy nam nie spadnie. Przecież, najzwyczajniej w świecie, chcecie się ze sobą dogadywać!
ZASADA TRZECIA: Wyluzujcie. Raz na jakiś czas oderwijcie od siebie swoje macki i przestańcie zachowywać się, jakbyście byli jakimś bluszczem. Swoją drogą, kobieta bluszcz w związku to coś okropnego. Facetów chyba jakoś rzadziej to dotyczy. Dajcie sobie trochę przestrzeni. Nie zapominajcie o swoich pasjach. Nie spędzajcie ze sobą dwudziestu czterech godzin na dobę, bo nic dobrego z tego nie wyniknie. Pozwólcie sobie za sobą zatęsknić (z ust kobiety marynarza brzmi to trochę żałośnie), ale mówię o takim codziennym życiu. Nie musicie od razu wyganiać swojej drugiej połówki na środek morza, chociaż mi się to udało :> Uwielbiam spędzać czas z moim R., mamy wiele wspólnych pasji, mieszkamy razem, ale sfiksowalibyśmy, gdybyśmy byli ze sobą non stop. Każde z nas ma swoje sprawy, każdy ma swój kącik w mieszkaniu i gdy tylko potrzebujemy skupić się na sobie, nigdy nie ma z tym problemu. No i dobrze jest mieć dwa pokoje – jest się gdzie schować po rzuceniu fochem.
ZASADA CZWARTA: Obdarzajcie się uściskami i miłymi gestami. Przytulajcie się! Nie tylko wtedy, gdy macie gorszy dzień lub gdy akurat jest Dzień Przytulania. Tulcie się do siebie, gdy tylko macie okazję. Oczywiście, nie popadajmy w bluszczoholizm (patrz: punkt 3). Dzięki przytulaniu, organizm wytwarza endorfiny – hormony szczęścia, poza tym stajemy się spokojniejsi, mniej się stresujemy, po prostu – czujemy się lepiej! Nie zapomnijcie o czułości (bo przyjdzie do Was krowa Milka), przygotowujcie dla siebie niespodzianki. Kilka dni temu wróciłam lekko styrana z uczelni, wchodzę do mieszkania, a na moim laptopie leży snickers, obklejony kolorowymi karteczkami z miłymi napisami. Czy naprawdę muszę tłumaczyć, że życie jest piękne, gdy mamy u boku kogoś, kto o nas dba?
ZASADA PIĄTA: Śmiejcie się tak często, jak to możliwe. Tak naprawdę, myślę, że w naszym związku to podstawa. Oczywiście, poza zaufaniem i innymi głupotami. Mamy ogromny dystans do siebie, uwielbiamy łapać się za słówka, gonić po mieszkaniu i się wydurniać. Dzięki temu mamy fajne, wesołe życie. Zresztą, po co ja to wypisuję – wystarczy, że poczytacie nasze dialogi i będziecie wiedzieć, o co chodzi. Na blogu co jakiś czas pojawiają się wpisy z serii Rozmówki damsko-męskie. Kliknijcie w link i pośmiejcie się trochę! Zachęcam także do polajkowania naszego fanpage Rozmówki damsko-męskie.
CzekoAda na gorąco:

41 thoughts on “5 zasad idealnego związku”

 1. Oj tak, ja też bym zwariowała będąc z kimś dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Czasem co prawda się wkurzam, że nasze obowiązki sprawiają, że potrafimy nie widzieć się i cztery dni (a mieszkamy razem!), ale jak już się zobaczymy… To wtedy jeszcze bardziej doceniam ten czas 🙂
  Zgadzam się również z pozostałymi radami – dystans do siebie, umiejętność pójścia na kompromis, poczucie humoru – to bardzo ważne sprawy 🙂
  I właśnie w swej nieidealności uważam swój związek za idealny, bo taki sztampowo idealny musiałby być niesamowicie nudny!

 2. Czasem ludziom się wydaje, że żeby tworzyć udany związek trzeba być zgodnym we wszystkim, dokładnie tak, jak piszesz, jakby się miało jeden mózg. A w związku z facetem właśnie to jest fajne, że mamy dwa mózgi i to zupełnie różne. 🙂 I zamiast wkurzać się na to, że on inaczej myśli i widzi wiele spraw, warto to docenić i korzystać z tego. Razem widzimy i rozumiemy więcej 🙂

 3. Świetne porady co prawda mój związek ma dopiero półtora roku ale uśmiałam się po pachy jak używałaś niektórych sformułowań chociaż porady prawdziwe i warte uwagi 🙂 Pozdrawiam

 4. Przytulanie to dla Vandrera podstawa udanego związku, chyba dlatego, że jest pluszowy i lubi się przytulać. Plus świadomość, że nie ma związków idealnych. Arcymądry wpis:)

 5. Hej, trafiłam na Twojego bloga z miejsca o SeeBlogers, ale czuję, że zostanę na dłużej! Super napisane, to takie prawdziwe. Właśnie pierwszy raz od wielu lat jesteśmy przez trzy dni (i noce) zupełnie osobno (co nie znaczy, że jesteśmy ze sobą 24h/d) i już się nie mogę doczekać aż mąż jutro wróci! Ależ się stęskniłam 🙂

 6. My już przekroczyliśmy magiczną 7 i ze wszystkimi radami mogę się zgodzić. Tyle, że my mamy na szczęście 3 pokoje i jak się robi gęsta atmosfera to nawet kot idzie strzelić focha do innego pokoju 😀

 7. Dla mnie najważniejsze jest żeby się wzajemnie szanować i umieć spojrzeć na daną sprawę z punktu widzenia drugiej osoby. Trzeba być też wyrozumiałym, cierpliwym i nie wykłócać się o drobiazgi – jak to wiele znajomych mi par potrafi;).

 8. Odrywanie macków jest fenomenalnym sposobem na ulepszanie związku, a wieczorna głupawka i dużo ilość śmiechu może stać się odstresowującą tradycją 🙂
  Szczęścia na kolejne lata!

 9. Dokładnie jest tak jak mówisz – mamy różne mózgi i co najważniejsze istenije coś takiego jak płeć mózgu, z której warto zdawać sobie sprawę, ponieważ unikniemy dzięki temu wielu rozczarowań, smutków i złości. I to prawda, że związek idealny nie istnieje, a książe z bajki chodzi w dresach przy nieumalowanej księżniczce ^^ i czasem są dla siebie mocno opryskliwi… ale najważniejsze, że mimo to (wielu "czarnych" chwil") kochają się najmocniej na świecie i potrafią razem pokolorować swoje życie… właśnie śmiechem, uściskami, czułością, namiętnością i zaangażowaniem !

  Ściskam mocno,

  Panna Joanna

 10. Tak czytam i mam wrażenie, że tych zasad powinno być znaaaaacznie więcej. 🙂 Ja np. nie tolerowałabym związku, w którym nie ma szacunku. To jes w ogole absolutny priorytet.

  Zgadzam się z tym, że nie możemy się do siebie przyklejać i żyć sobą, bo z czasem się wypalimy i będziemy zmęczeni.

 11. O rany <3 Toś mi dosłodziła! Urwałam się z tej samej krainy co Ty – mądrych, pięknych, fajnie piszących kobiet! Hihi, a do tego skromnych! Buziaki, kochana :* Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *