No dobra, skoro tu jesteś to znaczy, że magiczny zwrot “za darmo” zadziałał. Przyznam, że trochę naściemniałam, żeby cię tu zwabić, ale w słusznej sprawie… No bo kto nie zainteresowałby się darmową czekoladą?! Nie ufałabym takim ludziom… Fakt, faktem – czekoladę dostaniesz i nie wydasz na to ani złotówki. Ani dolara, ani nawet eurogąbki. Musisz jednak udać się w odpowiednie miejsce.

 

Dlaczego za oddnie krwi dostaje się czekoladę?

 

Gdy pisałam pracę licencjacką nie mogłam tego robić, więc teraz skorzystam i zacytuję Wikipedię: “Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (np. czekolady)“. Coś mi się tu nie zgadza, bo osobiście uważam, że czekolada nie tuczy i, siłą rzeczy, nie ma żadnych kalorii. Dietetycy lubią się ze mną o to spierać, ale ja wiem swoje. Nie znalazłam jednak innej odpowiedzi na to pytanie. Natomiast stwierdzenie “posiłek regeneracyjny” w odniesieniu do czekolady bardzo mi odpowiada. Zawsze można stwierdzić “nie objadam się czekoladą. Ja się posilam”.

 

Wyjdę na hipokrytkę, bo sama mdleję i krzyczę na widok igieł, a pobranie krwi to dla mnie zło konieczne, ale mimo to chciałam poruszyć ten temat na blogu. Być może ty nie masz takiego problemu, a zwyczajnie brakowało ci motywacji, żeby oddać krew. Jeżeli zapas czekolady cię do tego przekona to daj znać w komentarzu! Sama nie wierzę, że to piszę, ale moja wrażliwość na igły jest chyba silniejsza niż miłość do czekolady… Może masz dla mnie jakieś wskazówki, jak się przełamać? Póki co przyczynię się przynajmniej do promocji krwiodawstwa. Podejdę do tego metodą małych kroczków – może któregoś dnia wreszcie odważę się oddać krew?

 

Przelej krew w rocznicę Powstania warszawskiego

 

Jeśli jestem za mało skuteczna w przekonywaniu, obejrzyj nagranie mojego imiennika
– kpt. Zbigniewa Piaseckiego ps. “Czekolady”.

 

 

Jeśli masz zamiar stać się honorowym dawcą krwi, zbliża się doskonała okazja. W ramach ogólnopolskiej akcji “Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” możesz pomóc chorym i oddać hołd poległym. Każdy kto zdecyduje się oddać krew otrzyma wlepkę z symbolem Polski Walczącej z napisem “Przelałem krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”. Akcja potrwa do 2 sierpnia. Kliknij, by zapoznać się ze szczegółami.

 

CzekoAda na gorąco:

49 thoughts on “Jak dostać czekoladę za darmo?”

 1. To świetny gest z Twojej strony! Najważniejsze, że starasz się pomóc innym, jestem pewna, że kiedyś się przełamiesz! Z powodów zdrowotnych nie mogę na razie oddawać krwi, ale kiedy tylko będę mogła to robić to na pewno zostanę dawcą 🙂

 2. Pójdę z Tobą 😉 Może tak będziesz się mniej bać 😉
  + co jak co, czekolada za darmo brzmi fajnie, ale w rzczywistości ii tak najczęściej kupuje swoją przed wejściem, bo po tym wyrobie czekoladopodobnym robi mi się nie dobrze ;D

  1. W szpitalu w moim mieście dają czekoladę-czekoladę. Pamiętam swój szok kiedy się dowiedziałam, że co miejsce to inna czekolada lub “czekolada”… Zawsze myślałam, że wszędzie dają to samo a narzeczony siostry raz powiedział, że pójdzie do X a nie Y bo nie lubi czekolady od Y. Całe życie w kłamstwie 😀
   Ja niestety nie mogę oddawać krwi, zbyt chorowita jestem 🙁

 3. Ada, musimy się chyba umówić razem na oddawanie krwi, bo ja też panikuję i nawet kilkukrotnie straciłam przytomność z powodu oddawania tej małej próbki do badania. Bardzo chciałabym oddać krew, ostatnio nawet prawie podjęłam tę decyzję, ale ostatecznie stchórzyłam.

 4. Naprawdę wspaniała inicjatywa. Popieram całym serduchem! A w kwestii bycia hipokrytką utożsamiam się z Tobą w 100%, ponieważ sama też reaguje bardzo źle na wszelkiego rodzaju igły. Z tego powodu sama nie oddaję krwi, ale mam ogromny szacunek dla ludzi, którzy to robią. Sama nie mogąc pomóc w taki sposób, pomagam w inny – będąc np. wolontariuszką przy akacjach rejestracji dawców szpiku. Chociaż tak chciałabym pomóc innym… A do igieł może się kiedyś “przekonam” 🙂

 5. Witaj Ania. Fajnie się Ciebie czyta.
  Wyobrażasz sobie że ja będąc dzieckiem mdlałam przy każdym zastrzyku, wizycie u dentysty i we wszelkich takich miejscach gdzie był ten szpitalny zapach. Dawniej było dużo gorzej pod tym względem.
  Teraz mając już dwójkę dzieci pobieranie krwi nie rusza mnie totalnie. Jak to się stało że teraz jest to dla mnie tak łatwe?
  Pewnego pięknego dnia po przeczytaniu niedługo wcześniej książki Sekret, postanowiłam zmienić moje podejście do tematu. Przecież jeśli wszystko zaczyna się w głowie to wystarczy zmienić nastawienie.
  Kiedy więc przyszedł moment że musiałam oddać krew, pierwszy raz nastawilam się do tego totalnie pozytywnie. Wyobrażałam że będzie wręcz miło i bez bólu.
  Zadziałało w 100%.
  Od tamtej pory gdy wiem że po prostu można sobie wmówić że to jest nic takiego nie rusza mnie to kompletnie i już panuje nad moim strachem który zniknął bezpowrotnie.

 6. Niestety ja też z igłą mam na pieńku. Bardzo chciałabym oddawać krew, ale po 1. często słabne przy dłuższym pobieraniu krwi, albo stresuje sie tak, że krew nie leci, a 2. Nie jestem pewna czy moge oddawać krew ale to dłuższa historia.:) Fajnie jednak, że o tym piszesz!

 7. Ja mam jakąś blokadę psychiczną do pobierania krwi ;/ uraz z dzieciństwa jak przez dłuższy czas leżałam w szpitalu. Chciałabym oddać krew, ale nie mogę się za to zabrać ;/

 8. Lepszy byłby zakwas buraczany jako produkt krwiotwórczy. Tania czekolada sklepowa to nic dobrego, mnóstwo cukru i innych chemicznych badziewi. Sama idea oddawania krwi jak najbardziej!!

 9. Ja nawet jakbym chciała za kazdym razem znajdzie sie powód ze Panie nie chca przyjąć odemnie krwi, ostatnio dla mnie bardzo blachy, nawet nie postawiła mnie na wadze ale wiedziała ze jestem za chuda …

 10. Mnie kiedyś powiedzieli, że nie mogę być dawcą. Ale podziwiam wszystkich, którzy nimi są:) Fajnie, że miasta tak wspierają dawców i honorowi mają np. darmowe przejazdy komunikacją miejską:)

 11. Byłyśmy raz oddać krew, jeszcze na studiach licencjackich, chyba na 1 roku. Cel szczytny, ale od tego czasu niechęć do igieł jeszcze u nas wzrosła i zrezygnowałyśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *